Tütün Kalitesi


Tütünde kalite çok önemlidir. Tütünün kalitesi üzerinde iklimin önemli rolü vardır. Bu sebeple tütünün belirli iklim ve toprak şartları altında yetiştirilmesi gerekir. Tütün kumlu-tınlı, humuslu ve su tutmayan topraklarda iyi yetişir.

Sıcaklık

Hava sıcaklığı 7-12° C'ye ulaştıktan sonra fidelik yastıkları hazırlanarak tohum ekimi yapılır. Tütün tohumunun çimlenmesi için ise toprak sıcaklığı en az 11° C olmalıdır. Tütünün 26-27° C sıcaklıkta büyüme ve gelişme süresi 80-90 gün iken sıcaklık 20° C'ye düştüğünde bu süre 100-120 güne çıkabilmektedir.

Işık

Bitkiler büyümek ve gelişmek için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle fidelik ve tarlada gölge oluşturacak yerlerden kaçınılmalıdır.

Yağış ve Nem

Fidelik dönemdeki su ihtiyacı kontrollü sulama ile yapılır. Tarla döneminde ise dikimi takip eden 30 gün içinde yağan yağmurlar son derece yararlı olmasına karşın olgunlaşma, kırım ve kurutma dönemindeki yağışlar ise kaliteyi olumsuz etkileyebilir. Tütünlerin kurutma dönemini yağışsız geçirmesi ve hava neminin en fazla %50 olduğu kurak koşullar, kaliteli tütün yetiştirmek için uygundur.

Rüzgar

Hafif ve geçici rüzgarlar, bitkiler arasında havalandırmayı sağlar. Kuvvetli ve sürekli esen rüzgarlar bitkide dokuların kalınlaşmasına, tütünün yanma ve içim kalitesinin düşmesine sebep olur.

PRESTİJ TÜTÜN SAN. VE TİC. A.Ş.

Kemalpaşa Mahallesi, Pınar Caddesi
No:94 Pınarbaşı-Bornova/İzmir

+90 (232) 421 93 20

info@prestijtutun.com

© 2021 Her Hakkı Saklıdır - PRESTİJ TÜTÜN SAN. ve TİC. A.Ş